CiepłoGórne stacje wyciągów narciarskich na Łysej Górze są usytuowane na wysokości 680 m n.p.m. Przy nieco cieplejszej zimie sprawa ta nabiera kolosalnego znaczenia. Śnieg topnieje szybko w niewysokich Górach Kaczawskich. Łagodne temperatury, grubo powyżej zera stopni Celsjusza, powodują prawdziwe spustoszenie w pokrywie śniegu. Pamiętajmy jednak, że nie jest to jakaś wielka nowość na tym terenie. Trzeba wiedzieć, że średnia temperatura w najzimniejszych miesiącach styczniu i lutym wynosi tutaj tylko od – 0,5 do -1,7 stopnia Celsjusza *).

I mimo tego, że na zacienionych, północno-wschodnich stokach śnieg może utrzymywać się do 80 – 90 dni, to zdarzają się zimy całkowicie bezśnieżne. W historii Łysej Góry przeżyliśmy sporo rozczarowań z powodu niesprzyjającej pogody. Nieraz jeździlićmy po cieniutkiej pokrywie z wystającą nierzadko trawą (na szczęście pokolenia Aesculapiaków wyzbierały w czynie społecznym wszystkie kamienie ze stoku). A więc bywało różnie; obok mroźnych i śnieżnych, wstępowały ciepłe i łagodne zimy. Katastrofalne dla Aesculapa były sezony 2006/2007 oraz 2007/2008. Jak również 2013/2014. Na skutek ocieplenia olbrzymie góry sztucznego śniegu popłynęły do Chrośnickiego Potoku.

Jaka jest różnica pomiędzy Górami Kaczawskimi a Karkonoszami mieliśmy okazję przekonać się podczas jednego z wyjazdów w te wysokie góry. Aesculap musiał poszukać śniegu poza mikrostacją. Na warunki atmosferyczne w Karkonoszach wpływa głównie wysokość. Wiedzą o tym pomysłodawcy i wykonawcy nowej stacji narciarskiej w Małej Upie. Jeżdżąc jeszcze nie tak dawno temu rowerem na Przełęcz Okraj widziałem jak budowano tę stację. Myślę z wielkim uznaniem o tym czeskim przedsięwzięciu. Wycięto drzewa, wyrównano teren, wybudowano wyciąg i restaurację. Szybko, bezboleśnie, i… w świetnym miejscu. Dogodny dojazd od strony Czech i Polski, olbrzymi parking, dziesiątki, jak nie setki chat, hoteli i pensjonatów wokół. Ale, co najważniejsze, stacja położona jest na „odpowiednim piętrze”. Znalazłem w internecie ciekawy artykuł pt.: „Bezpieczne Karkonosze: klimat gór i związane z tym zagrożenia” (Outdoor Magazyn, Aneta Żukowska | poniedziałek, 23 gru 2013), który zawiera między innymi następujące informacje:

W Karkonoszach, podobnie jak w innych obszarach górskich występuje piętrowy układ stref klimatycznych, związany z dominującym oddziaływaniem wysokości nad poziom morza. Wyróżnia się w nim cztery piętra (zobacz cały artykuł).

I tu cytuję fragment tekstu dotyczący wysokości, na której leży wspomniana stacja.

– piętro chłodne (960 -1320 m n.p.m.) z średnią temperaturą roku 4°- 2°C; cechujące się surowymi warunkami termicznymi, dużą sumą opadów rocznych (powyżej 1200mm) oraz bardzo korzystnymi warunkami dla akumulacji i utrzymywania się pokrywy śnieżnej. **)

Nic dodać, nic ująć. Możemy tylko żałować, że nasza Łysa Góra nie leży na podobnym piętrze. Dlatego właśnie często jeździmy w Karkonoszach (niejednokrotnie w Czechach), bo na Łysej Górze przez kilka sezonów pod rząd brakuje śniegu. Czyżby klimat się naprawdę ocieplał? Być może kiedy zostanie zmodernizowany system śnieżenia (ten dotychczasowy został zbudowany na początku lat 90-tych ubiegłego wieku) i będzie można uruchomić podwójną albo potrójną liczbę armat, sytuacja się zmieni na lepsze. I w ciągu krótkiego czasu będzie można zasypać sztucznym śniegiem całą powierzchnię tras. I to jest inwestycja priorytetowa!

Michał Rażniewski
Jelenia Góra, 28.02.2016Więcej


Przypisy:

*) Dane pochodzą z opracowania Góry i Pogórze Kaczawskie, praca zbiorowa, Europejskie Dziedzictwo Przyrodnicze, Wydawnictwo Klubu Przyrodników 2004.
**) „Bezpieczne Karkonosze: klimat gór i związane z tym zagrożenia” (Outdoor Magazyn, Aneta Żukowska | poniedziałek, 23 gru 2013).

W uzupełnieniu

Popularne posty

Obraz

Likwidacja

Obraz

Album