Karty kroniki

Rodzina Rażniewskich na Łysej Górze w 1988 roku (w tle pierwszy orczyk dwuosobowy na głównym stoku).

Niniejsza strona zawiera historię (teksty, multimedia)
mikrostacji do roku 2014.

Kierownictwo Szkoły Narciarskiej i Sudeckiego Klubu Sportowego Aesculap poszukiwało dobrego, bezpiecznego miejsca do prowadzenia zajęć. Wiciarka w Jakuszycach już nie wystarczała prężnie rozwijającej się szkole i klubowi. Terenem poszukiwań były pobliskie Góry Kaczawskie. Podczas pamiętnego stanu wojennego, kiedy Karkonosze były zamknięte dla turystów, trzeba było znaleźć jakiś alternatywny stok. Pewnego razu autokary powiozły narciarzy na niedzielny trening w przeciwnym kierunku niż Szrenica. Zdziwieni Aesculapiacy po 15 minutach jazdy szosą w kierunku Legnicy i pokonaniu Góry Widok ujrzeli po raz pierwszy Łysą Górę... Pan Stanisław Rażniewski, twórca obecnej narciarskiej bazy łysogórskiej powiedział wtedy: Tu wybudujemy wyciągi... Niektórzy się uśmiechali...


Grudzień 1987. Trwa montaż wyciągu na Górze Widok (613 m n.p.m.). W tle - Łysa Góra


Wyciąg na Górze Widok


Państwo Teresa i Stanisław Rażniewscy stoją przy wyciągu na Górze Widok

W rezultacie, dzięki samozaparciu i wytrwałości pana Stanisława, setkom godzin spędzonych przez niego w odpowiednich urzędach, w celu załatwienia koniecznych zezwoleń, przejścia przez bariery, wydawałoby się nie do pokonania, ruszyła budowa pierwszego wyciągu na Łysej Górze. Zanim jednak do tego doszło, po drodze, jakby mimochodem powstają dwa wyciągi na zachodnim zboczu Ulimki w Dziwiszowie (1985) oraz jeden, na północno-zachodnim zboczu Góry Widok (1988). W 1987 roku powstaje mała stacja w Jagniątkowie w rejonie Szerzawy. Zbudowano tam dwa wyciągi talerzykowe. A więc, już wtedy Aesculap uniezależnił się od drogich ośrodków i tras w Karkonoszach. Baza Aesculapa umożliwiła organizację zawodów dla dzieci z okolicznych klubów (odbywała się wtedy liga narciarska – Laury), które dzięki temu poznały Góry Kaczawskie. Serie zawodów odbyły się we wszystkich wymienionych ośrodkach.


Kwiecień 1987. Zawody Rodzinne na stoku Wiciarka w Jakuszycach


Marzec 1987. Stok Ulimka. Pierwsze zawody narciarskie Laury w historii Dziwiszowa


Kwiecień 1988. Wyciąg na stoku Ulimka w Dziwiszowie. W tle Łysa Góra


Marzec 1988. Wyciąg w Jagniątkowie. Stok do slalomu giganta pod Szerzawą


Marzec 1988. Wyciąg w Jagniątkowie. Stok do slalomu pod Szerzawą


Marzec 1988. Stok do slalomu pod Szerzawą - pamiętna tablica wyciągów w Jagniątkowie


Mikrostacja Sportów Zimowych i Letnich Łysa Góra - Dziwiszów

Od momentu powstania pierwszego wyciągu, na Łysej Górze zostały zrealizowane spore inwestycje (jak na możliwości szkoły narciarskiej). A więc w skrócie: w 1991 r. wybudowano system sztucznego śnieżenia, w 1992 kolejne dwa wyciągi talerzykowe, w 1993 r. powstaje pierwsza w historii mikrostacji jadłodajnia: bar – autobus. W 1997 r. powstaje czwarty wyciąg – nowoczesna Tatra-Poma. W tymże roku otwarto drugi bar oraz wypożyczalnię nart i serwis narciarski.


1988 rok. Podpory pierwszego w historii wyciągu orczykowego na Łysej Górze leżą na stoku


W starym autobusie Aesculapa (który został wciągnięty na szczyt Łysej Góry) urządzono pierwszy w historii Mikrostacji bar. Wnętrze autobusu zostało pomysłowo wykorzystane: poprzestawiano fotele, ustawiono sprzęty kuchenne i zainstalowano ogrzewanie. Pierwszym właścicielem baru był Stanisław Sterna. Rodzinne zdjęcie - na tle autobusu w drewnianym "ubranku" w 1995 roku. Poniżej ten sam autobus jeszcze na chodzie (wiezie naszych zawodników na V Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży w Konkurencjach Alpejskich w Zakopanem - 15-16.03.1991 r. )



Od 2002 roku organizowano cykl zawodów rowerowych pod nazwą "ŁysogórskiMTB" (seria 5-ciu comiesięcznych wyścigów każdego roku). W poszczególnych edycjach startowało po kilkadziesiąt osób


Przygotowano zupełnie nową ofertę dla klientów Łysej Góry w postaci zjazdowych hulajnóg

Do roku 2004 ukończono budowę głównego budynku socjalno-biurowego i kawiarni z tarasem. We wnętrzu budynku: pomieszczenia biurowe, pokój socjalny dla załogi, sala konferencyjna, pokoje gościnne, dyżurka ratowników medycznych, toalety mikrostacji, garaż... W następnych latach przeprowadzono kolejne inwestycje, między innymi wybudowano wyciągi nr 5 i 6. Jak również stajnię. Szkółka jeździecka zostaje uruchomiona w 2006 roku. Przygotowano do użytku większy, oświetlony trzypoziomowy parking.

W 2008 roku zakończono budowę okrągłej wiaty poniżej stajni. Jest to jedyna inwestycja w tym trudnym okresie, z uwagi na bezśnieżne zimy. W lecie praca w mikrostacji praktycznie zamiera. Z powodu braków funduszy nie organizuje się zawodów rowerowych Łysogórki. Funkcjonuje tylko stajnia i nauka jazdy konnej.

W 2009 roku powstaje nowa altanka obok stajni oraz pergola obok schroniska. Zostają w tymże roku wybudowane ogródki zabaw dla dzieci przy schronisku i Reniferowej Chatce. Jak również zmodernizowano ściany wiaty okrągłej przy stajni - wmontowano przeźroczyste płyty. Po przerwie zostają wznowione Łysogórki i już dalej odbywają się normalnie. Zostaje wydany album z fotografiami Łysej Góry pt. Piękna Łysa Góra w Górach Kaczawskich. W stajni oprócz normalnych codziennych zajęć jazdy konnej oragnizowana jest co roku ładna impreza o nazwie Hubertus. W grudniu zostaje otwarta w Reniferowej Chatce bawialnia dla dzieci.

W 2010 roku rozpoczęto budowę wiaty prostokątnej z przeznaczeniem na magazynowanie siana dla koni. Realizowane są na Łysej Górze międzynarodowe zawody dla dzieci w ramach projektu unijnego o nazwie: Euroregionalne Zawody w Narciarstwie Alpejskim i Zawody Rowerowe "Łysa Góra - Dziwiszów". Podczas wcześniejszych i następnych sezonów Licencjonowana Szkoła Narciarska Aesculap organizuje Zawody i Egzaminy Regionalne SITN o zasięgu ogólnopolskim.

Państwo Teresa i Stanisław Rażniewscy ufundowali kamień pamiątkowy (m.in. na filmie poniżej) przedstawiający intencję założycieli Aesculapa i budowniczych mikrostacji. Został na nim umieszczony napis z podziękowaniami dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy przyczynili sie do jej powstania. Jak również tym, którze ją odwiedzają i w ten sposób wspierają finansowo. Mikrostacja została wybudowana dla dzieci i młodzieży. A hasłem przewodnim szkoły jest "wychowanie przez góry dla gór".

W 2011 roku kupiono i zamontowano system kamer przemysłowych. Zakończono budowę wiaty prostokątnej. Przygotowano biuro obsługi klienta. Regularnie odbywają się kalendarzowe mprezy narciarskie, rowerowe i konne. Na Walnym Zebraniu SN i SKS Aesculap Mikrostacji Sportów Zimowych i Letnich Łysa Góra Dziwiszów nadano imię Teresy i Stanisława Rażniewskich.



Łysa Góra- jesień 2010


Karty kroniki - historia Łysej Góry w obrazach





Budynek główny

W roku 2003 ukończono budowę głównego budynku i taras. We wnętrzach: kawiarnia, pomieszczenia biurowe, pokój socjalny dla załogi, sala konferencyjna, pokoje służbowe, dyżurka ratowników medycznych, toalety mikrostacji, garaż. Obecnie (lato-jesień 2004) trwa modernizacja budynku, w którym kiedyś mieścił się ski-serwis. Od nowego sezonu 2004/2005 będzie tu przechowalnia nart, kasa i pokój dla instruktorów Aesculapa.





Reniferowa Chatka

Budowę Reniferowej Chatki (z myślą, że będzie wykorzystana jako schron dla dzieci i ich rodziców, początkujących narciarzy, uczących się jeździć na położonej w bezpośredniej bliskości oślej łaczce) w Mikrostacji Sportów Zimowych i Letnich na Łysej Górze rozpoczęto w 2006 roku i w tymże roku ja ukończono.



Stajnia





Foto: Michał Rażniewski; kilka zdjęć okrąglaka w fazie szkieletowej - fot. Firma Wojdyła


Bryła nowego budynku na Łysej Górze przybrała już ostateczne kształty (i odpowiednie kolory dopasowane do wyglądu istniejącego wcześniej schroniska) pod koniec 2004 roku. W jego wnętrzach mieszczą się między innymi kasa nr 2, pokój dla instruktorów oraz biuro obsługi klienta. Oto fotograficzna seria obrazująca postępy w budowie kasy.

Lata 2002 - 2004



Foto: Michał Rażniewski

Popularne posty