Album


Mikrostacja Sportów Zimowych i Letnich Łysa Góra została wybudowana w roku 1988. Powstał wtedy pierwszy wyciąg orczykowy (podczas kolejnych lat powstawały następne wyciągi i budynki). Jej właścicielem jest Stowarzyszenie - Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap z siedzibą w Jeleniej Górze. Budowali ją w dużej mierze w czynie społecznym członkowie stowarzyszenia - uczestnicy, rodzice, instruktorzy Szkoły i Klubu. Wielkie zasługi w budowie tego ośrodka położył Zakład Budowy Kopalń w Lubinie. Należą się słowa uznania dla wszystkich osób - pasjonatów narciarstwa, inżynierów i techników, ekonomistów, projektantów - którzy przyczynili się do wybudowania i rozwoju Łysej Góry. Dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu nasze dzieci, wnukowie, i... w co głęboko wierzymy następne pokolenia, będą mogły wypoczywać w tym pięknym miejscu.


Pokaż Mikrostacja Sportów Zimowych i Letnich Łysa Góra na większej mapie

Moi Drodzy! Chciałbym pokazać Wam fotografie Łysej Góry w Dziwiszowie znajdującej się w Górach Kaczawskich. Miejsce jest ciekawe i przyjazne dla narciarzy oraz rowerzystów. Moim zamiarem jest przybliżenie również dzieła życia moich rodziców – idei Łysej Góry, idei stworzenia dobrych, bezpiecznych warunków nauki jazdy na nartach dzieciom z Jeleniej Góry. Pokazanie stoków narciarskich odległych od naszego miasta tylko o 10 km – stoków podmiejskich niemalże. Cała sprawa zaczęła się w momencie, kiedy państwo Rażniewscy przyjechali w latach pięćdziesiątych z Wrocławia w Sudety – do Podgórzyna. Mój ojciec prowadził znany klub sportowy Stal Cieplice. Trenował narciarzy alpejczyków. Całe życie poświęcił narciarstwu. Moja mama wybrała to samo. Szkolenie dzieci i młodzieży stało się ich wspólną pasją.

Doświadczenie pedagogiczne Stanisława, jak również wrodzone zdolności organizacyjne Teresy, pomogły w skutecznym stworzeniu Szkoły Narciarskiej „Aesculap” i bazy narciarskiej na Łysej Górze. Społeczne zaangażowanie mojej mamy ma swoje źródło w przeszłości. Jej babcia Helena Mniszek, oprócz pisania książek spędziła wiele czasu na pomaganiu innym ludziom. Tworzyła szkoły i przedszkola dla wiejskich dzieci. Te dawne czasy, Kuchary (rodzinny majątek), Bronną Górę (przedwojenne miejsce pracy moich dziadków) i Łysą Górę łączy inna pasja – fotografia. Fotografował mój dziadek i… moje fotografowanie zaczęło się dawno temu. Jako kilkuletni chłopiec często oglądałem albumy rodzinne. Dziadek Jan Ficki był inżynierem leśnikiem. Często fotografował las – jego miejsce pracy. Jego pasją była również fotografia rodzinna. Uwieczniał kolejne etapy życia swoich dzieci.

Pamiętam, jak potrafiłem siedzieć godzinami nad starymi, postrzępionymi już albumami i oglądać pożółkłe fotografie, niektóre w pięknej sepii. Spora część wśród nich to stykówki 6×9. Na wyobraźnię działały obrazy polowań, dworków, starych powozów. Z przedwojennej przeszłości wyłaniały się sylwetki otulonych w futra myśliwych nad szeregiem upolowanych wilków i dzików. Myślę, że te obrazy i emocje długo przechowywane w pamięci, miały wpływ na moje zainteresowanie się fotografią. Teraz właśnie fotografuję "moją" Łysą Górę.

Z powodu pracy (a i nie tylko) zjawiam się tu o różnych porach dnia i nocy... Zawsze z aparatem w rękach. Szósta rano, dziesiąta w nocy, wschód słońca, rozgwieżdżone niebo, księżyc w pełni... Ulubione mgły płynące nad przełęczą Widok. Niezwykle urokliwe krajobrazy widziane ze zboczy Łysej Góry i popularnej Kapelli. Ktoś powiedział kiedyś - widoki jedne z najpiękniejszych na świecie. Mamy tu cudowną panoramę Karkonoszy i Kotlinę Jeleniogórską jak na dłoni. Przed nami rozległe Pogórze Kaczawskie... Spójrzmy na okoliczne szczyty, pospacerujmy po dolinach, wąwozach... W zasięgu wzroku - Okole, Leśnica, Grzbiet Północny, Grzbiet Południowy, Grzbiet Wschodni. Mała stacja narciarska - dwie sztucznie naśnieżane nartostrady, kilka wyciągów, stadnina koni. I... Jelenia Góra malowniczo położona właśnie u stóp Gór Kaczawskich... Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Michał Rażniewski
Jelenia Góra 2009 r.


Album Piękna Łysa Góra w Górach Kaczawskich


Okładka albumu Piękna Łysa Góra w Górach Kaczawskich, wydanego w 2009 roku. Zawiera zdjęcia, jakie wykonałem do 2009 roku. Na niniejszej stronie dostępne są również późniejsze


Podziękowania

Mikrostacja Sportów Zimowych i Letnich Łysa Góra została wybudowana w roku 1988. Powstał wtedy pierwszy wyciąg orczykowy (podczas kolejnych lat powstawały następne wyciągi i budynki). Jej właścicielem jest Stowarzyszenie – Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap z siedzibą w Jeleniej Górze. Budowali ją w dużej mierze w czynie społecznym członkowie stowarzyszenia – uczestnicy, rodzice, instruktorzy Szkoły i Klubu. Wielkie zasługi w budowie tego ośrodka położył Zakład Budowy Kopalń w Lubinie. Należą się słowa uznania dla wszystkich osób – pasjonatów narciarstwa, inżynierów i techników, ekonomistów, projektantów – którzy przyczynili się do wybudowania i rozwoju Łysej Góry. Dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu nasze dzieci, wnukowie, i… w co głęboko wierzymy następne pokolenia, będą mogły wypoczywać w tym pięknym miejscu.Więcej

Popularne posty

Obraz

Likwidacja